قتل غم‌انگیز خلیل نرم‌گوی


خلیل نرم‌گوی

 داکتر خلیل نرم‌گوی نه تنها یک داکتر بلکه یکی از طنز‌نویسان مشهور کشور بود، او مدتی به حیث رییس اتحادیۀ خبرنگاران ولایت بغلان نیز کار کرد. خبر کشته شدن داکتر خلیل نرم‌گوی واکنش زیادی نویسندگان و شاعران کشور را به همراه داشته است،این نویسندگان کشته شدن آقای نرم‌گوی را ضایعه‌ی بزرگ خواندند. جاوید فرهاد شاعر و نویسنده در واکنش به کشته شدن آقای نرم‌گوی در صفحه فیسبوک‌اش نوشته است. «زنده یاد داکتر نرم‌گوی، مرد آگاه، منتقد زیرک و نترس و پزشک دل‌سوز بود و با توجه به سه دهه شناختی که از وی دارم، یادها و خاطره‌های فروانش در ذهن و ضمیرم همواره مانا و جاری است.» آقای فرهاد در ادامه این نوشته‌اش می‌گوید.«بی‌گمان جان باختن این یار آزاده، جامعه‌ی پزشکی افغانستان، خانواده‌ی رسانه‌ها و اهالی فکر و فرهنگ را سخت سوگوار ساخته است.»

عزیزالله آریافر، نویسنده‌ی دیگر کشور نیز نوشته است.«حتی بر داکتر دل‌سوزی هم‌چون خلیل نرم‌گوی هم رحم نکردند. او آدم عیار، آزاده، مهربان، خوش‌سخن، نترس و راست‌آیین بود.» این نویسنده کشور گفته است،هنگامی که برای درمان به نزد آقای نرم‌گوی می‌رفتی، سخنانش همچون باران آرام بر زمین خشک تنت می‌نشست، سخنانی که آمیزه‌یی از هنر زبان‌زدهای پزشکی، رک‌گویی و روان درمان‌گری بود. این خوی ددمنشانه از کجا می‌آید؟ چگونه پرورده شده اند، این خون آشامان سنگ‌دل که چنین آدمی نیز از تیغ دهشت شان در امان نمی‌ماند.»

شایان فریور از دیگر قلم به دستان کشور  نوشته است.«مردی به نیکویی خلیل نرم‌گوی نیز قربانی خشم جنگ و نابسامانی شد. 1399 به بهانه‌های مختلف بهترین‌های ما را یکی پی دیگر از ما گرفت.» او نوشته است که داکتر نرم‌گوی در کنار این که یک جراح توانا بود، ظنزنویس خلاق، ژورنالیست متعهد، نویسنده و منتقد نترس نیز بود. آقای فریور گفته است، طرح «اتحادیه نویسندگان بغلان» که پسین‌ترها به نام «انجمن شعرا و نویسندگان بغلان» به فعالیت پرداخت، برای نخستین بار توسط آقای نرم‌گوی مطرح شد. به باور آقای فریور، امروز اگرچیزی به نام جریان‌های فکری و فرهنگی در بغلان وجود دارد، سرچشمه‌ی آن همان طرحی است که حدود شصت سال پیش توسط دکتر نرم‌گوی مطرح شد.

نبی سلطانی، شاعر و نویسنده که از دوستان آقای نرم‌گوی نیز است، نوشته:«داکتر خلیل نرم‌گوی، مسوول شفاخانه مرکزی و یکی از طنزنویسان و ژورنالیستان مطرح ولایت بغلان شام امروز، در مسیر راه پلخمری و بغلان مرکزی، کشته شده است.» مقام‌های محلی  سه‌شنبه 5 حوت به رسانه‌ها گفتند که افراد وابسته به گروه طالبان، یک داکتر را در این ولایت به ضرب گلوله کشتند.

احمد جاوید بشارت سخنگوی فرماندهی پولیس بغلان به رسانه‌ها گفت که داکتر خلیل نرم‌گوی مسوول بخش جراحی شفاخانه این ولایت هنگامی که به سوی منزلش در حرکت بود، کشته شد. آقای بشارت افزود:« طالبان مسلح حوالی ساعت شش شام، داکتر خلیل نرم‌گوی را در ولسوالی بغلان مرکزی از موتر پایان کرده و کشتند.» قتل‌های هدفمند خبرنگاران، فعالان جامعه‌ی مدنی، و شخصیت‌های سیاسی  کشور روز به روز افزایش می‌یابد. قتل‌های که حکومت افغانستان طالبان را مسوول آن می‌داند.

۱۳۹۹/۱۲/۶ - ۳:۱۸ بعد از ظهر