لطف یار جان شده کم‌کم‌کم


مرحوم اکبر نیکزاد

اکبر نیکزاد از خواننده‌گان دهۀ شصت هجری خورشیدی به عمر ۵۵ ساله‌گی به اثر بیماری کوید نزده در آلمان درگذشت. اکبر نیکزاد از خواننده‌گانی بود که هم در حوزۀ موسیقی غزل و هم در حوزۀ موسیقی پاپ فعالیت داشت، او در هر دو حوزۀ کاری‌اش موفق بود. آهنگ « لطف یار جان شده کم کم کم » او که به اساس یکی از آهنگ‌های هندی تنظیم و ساخته شده در میان علاقه‌مندان موسیقی در دهۀ شصت طرف‌داران زیادی داشت، اکثر طرفدارانش او را با همین آهنگ می‌شناسند و دوست دارند.

اکبر نیکزاد متولد سال ۱۳۴۵ هجری خورشیدی در کابل بود، او دورۀ ابتدائیه و لیسه را در همین شهر به پایان رسانده و بعد وارد دانشگاه کابل شد و از دانشکدۀ زبان و ادبیات فارسی فارغ‌اتحصیل شد. او در زمان دانشجویی نیز فعالیت هنری داشت ولی در حوزۀ زبان و ادبیات فارسی هیچ کاری نکرده است شاید هم رشتۀ تحصیلی او بود که او را به سوی موسیقی کشاند و نزدیکی این دو رشته از او هنرمند موفقی به بار آورد.

او پس از این که از طریق رادیو و تلویزیون ملی افغانستان به شهرت و محبوبیت رسید، جنگ‌های میان تنظیمی نیز اوج گرفت و در اوج شهرت و‌ محبوبیت افغانستان را ترک‌ گفت و به مهاجرت پرداخت. او در اروپا نیز در زمان مهاجرت گاه‌گاهی کنسرت‌هایی ‌را برگزار می‌کرد که توانایی جمع کردن چتر بزرگی از افغان‌هارا دور هم داشت. «خُسرو خوبان»، «مست ناز» و‌ «مقام صبر» نیز از جمله البوم‌هایی است که او در زمان مهاجرت در آلمان بیرون داده است.

شیوۀ اجرای اکبر نیکزاد نزدیک به شیوۀ کاری و رنگ صدای داکتر صادق فطرت ناشناس است ولی بعدها او‌ تلاش کرد تا شیوۀ تازه‌یی در اجرا هایش ایجاد کند که مختص به خودش باشد. اکبر نیکزاد در تمامی مصاحبه‌هایش از علاقه‌مندی‌اش به صلح و امنیت سرتاسری در کشور سخن زده و خیلی‌ها علاقه داشت روزی در کشورش و در میان مردم‌اش کنسرت‌هایی برگزار کند تا به این بهانه بتواند تعدادی را دور هم‌ جمع کرده باشد، اکبر نیکزاد ازدواج‌ کرده بود و از او دو فرزند بر جا مانده است.

۱۴۰۰/۱/۱۰ - ۱۱:۰۳ قبل از ظهر